csendepl
con celerita, con rulanteVirtuální průvodce po České republice.

Na Jeleních vrších poplují klády a polena

Tisková zpráva: NA JELENÍCH VRŠÍCH POPLUJÍ KLÁDY A POLENA 20.7.2008
Další ukázka plavení dříví bude v neděli 20. července 2008 na Jeleních Vrších. Plavební ředitel Hynek Hladík přečte svůj letošní pátý plavební rozkaz ve dvě hodiny odpoledne na okraji lesa pod lesovnou.
Libín - S, folklorní sdružení
Plavci - lesníci a strážci z Územního pracoviště Stožec Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava spolu s diváky vhodí potom klády a polena do proudící vody v kanálu, aby je po zhruba půl druhého kilometru dlouhé pouti vytáhli nedaleko potoka Hučice.
Libín - S, folklorní sdružení
Stavba Schwarzenberského plavebního kanálu byla zahájena 4. května roku 1789 ve zhruba 30 km vzdálené bývalé osadě Růžový Vrch (Rosenhügel) pod Svatým Tomášem. Na Jelení Vrchy došel kanál v roce 1789. Ještě v tom roce bylo splaveno palivové dříví z Jeleních Vrchů přes Růžový Vrch, kde překonalo hlavní evropské rozvodí, k řece Grosse Mühl a po ní až k Dunaji. Po tomto evropském veletoku bylo dříví dopravováno do metropole monarchie na lodích či vorech. Během sta let "zlatého věku" plavebního kanálu (1793 - 1892) bylo dopraveno ze Šumavy do Vídně téměř 8 milionů prostorových metrů dřeva. V polovině dvacátých let devatenáctého století byl kanál prodloužen až k bavorským hranicím, při tom byl postaven i více než 400 m dlouhý plavební tunel u Jeleních Vrchů. V osmdesátých letech předminulého století byl kanál ve své horní části upraven pro dopravu dlouhého dříví, byl postaven i tak zvaný Želnavský smyk, který spojil kanál s Vltavou a umožnil plavení dříví k nově postavené železniční trati z Českých Budějovic. Plavení palivového dříví pro Vídeň bylo ukončeno v roce 1892, provoz plavebního kanálu byl ukončen v roce 1964.

Ukázka plavení dříví je součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzeneberském plavebním kanálu, který je spolufinancován z grantu a příspěvku Jihočeského kraje. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky. Spoluorganizátory projektu jsou Rakouské kulturní fórum v Praze, obec Nová Pec a Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Partnerem projektu je rakouský Tourismusverband Böhmerwald.

Ing. Hynek Hladík
plavební ředitel a manažer projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu
Česká 677
38301 Prachatice
tel. +420 602272442
fax +420 388317609
e-mail: hladik.hynek@iol.cz
web: www.schw-kan.com v češtině